Karalienės Luizės keliais žemaičių žemėje

2014 11 08 Taurage RK Luize foto 69a

 

2014 m. lapkričio 8 d. Tauragės rotary klubo kvietimu, vyko susitikimas su rotariečiais iš Klaipėdos RK „Karalienė Luizė“, „Concordia 1826“, „Aditė“, Šilutės RK ir dviejų Vidinio rato klubų.

Pagrindinis susitikimo tikslas – aplankyti Lietuvos istorines vietas Tauragės rajone, pabendrauti ir arčiau susipažinti su broliais ir sesėmis rotariečiais. Organizatorių ir sumanytojų ši išvyka  buvo pavadinta „Karalienės Luizės keliai žemaičių žemėje“. Pagrindiniai sumanytojai – Tauragės RK brolis Sigitas Mičiulis ir RK „Karalienė Luizė“ sesė Loreta Bosienė. Kadangi kelionės idėja – istorijos pažinimas, pakviesta dalyvavo knygos apie Prūsijos karalienę Luizę autorė, istorikė Jovita Saulėnienė.

Ekskursijos pradžioje aplankytas Tauragės krašto muziejus, susipažinta su unikalia Rytinio pilies bokšto ekspozicija.

Toliau, Tauragės brolių rūpesčiu, visi keliavome komfortišku autobusu, kuriame brolis Sigitas pasakojo Tauragės krašto istoriją, legendas ir dar kartą leido pajusti pasididžiavimą, kad gyvename nuostabioje Lietuvos žemėje, turime unikalią istoriją ir kalbame viena seniausių ir unikaliausių kalbų pasaulyje.

Išvažiavus iš Tauragės miesto, pirmiausia aplankytas Senovinės technikos muziejus Smalininkuose. Muziejaus įkūrėjas ir vadovas Justinas Stonys su užsidegimu ir nepakartojamu humoru pristatė ekspoziciją, pademonstravo unikalius technikos pavyzdžius ir papasakojo su jais susijusius istorinius įvykius, legendomis virtusius pasakojimus, kai kurias pikantiškas detales.

Rambyno regioniniame parke Vilkyškių miške aplankyta Raganų eglė su 17 kamienų, dar kitaip vadinama Raganų šluota. Įspūdingas gamtos paminklas. Vaikščiodami aplink eglę broliai susirūpino, kur gi čia atskridusių sesių šluotos…

Lipta ir gėrėtasi gražiais apylinkių vaizdais iš neseniai pastatytų apžvalgos bokštų, gėrėtasi Merguvos ežeru, aplankytas Rambyno kalnas.

Pietums ir bendram susibūrimui pasirinkta kavinė „Senasis Rambynas“. Šioje puikiai įrengtoje ir jaukia židinio liepsna mus pasitikusioje įstaigoje apsikeista dovanomis, klubų regalijomis, artimiau susipažinta, išsakyti šilčiausi padėkos ir bendrystės žodžiai, pasidalinta rotarietiška patirtimi ir galimais bendrais planais ateičiai.

Pajudėjus toliau, aplankytas Tauragės Konvencijos 1807 paminklas, kuris pastatytas Tauragės RK brolių pastangomis ir lėšomis.

Jau beveik temstant pasiekta KR „Karalienė Luizė“ sesėms svarbiausia visos ekskursijos metu vieta –  Piktupėnai, o juose „Luizės liepa“ ir pastoriaus sodyba, kurioje buvo apsistojęs Friedrichas Vilhelmas III ir kur atvyko Luizė visai Europai svarbių derybų su Napoleonu ir Aleksandru I metu.

Istorikė Jovita Saulėnienė kelionės metu pasakojo įvairius istorinius faktus bei kai kurias legendas, susijusias su Karaliene Luize. Po šios kelionės autorė pasidalino mintimis: „Apsistojusi Piktupėnuose ji [Karalienė Luizė] buvo nuo 1807 liepos 4 d. ir išbuvo čia daugiau kaip savaitę.  Iki Pirmojo pasaulinio karo ant liepos medžio kabojo lentelė su užrašu: “Königin- Luise-Linde. 1807” . Lietuviško užrašo nebuvo (Karalienės Luizės liepa . 1807). Tokio užrašo abiem kalbom  ir dabar lentelėje reikėtų. Galima galvoti ir apie užrašą dėl namo. Juk tai svarbūs istoriniai įvykiai ne tik Prūsijai, Rusijai, Prancūzijai, bet ir visai Europai. Piktupėnai – savita karalienės Luizės sielos salelė. Piktupėnų bažnyčią žmonės vadinę Luizės vardu – Luizės bažnyčia. Žmonės mylėję savo “Širdžių karalienę”. Pasakojama, jog prie liepos dažnokai atnešdavę mėgstamiausių Luizės gėlių – rugiagėlių…“.

Šią nuostabią, įspūdžių ir pakilios nuotaikos pilną kelionę baigėme kartu susėdę kavinėje prie arbatos puodelio ir sesių keptų išskirtinio skonio pyragų. Išsakytos padėkos, atsisveikinimo žodžiai ir naujų susitikimų numatymo gairės.

Klaipėdos RK „Karalienė Luizė“ sesės dėkoja Tauragės KR broliams. AČIŪ.

 

Sada Sliužinskė

RK „Karalienė Luizė” 2012/2013 m. prezidentėGrįžti atgal