Luizės skveras

Prūsijos Karalienė Luizė – istorinė, legendinė asmenybė, palikusi ryškius pėdsakus Klaipėdos mieste. Jos geri darbai padėjo Klaipėdos miestui ir iki šios dienos įkvepia geriems darbams. Prūsijos karaliui Friedrichui Wilhelmui III ir karalienei Luizei 1807-1808 metais reziduojant Klaipėdoje (tuomet Mėmelis) ji pirmąjį ir vienintelį kartą istorijoje tapo laikinąja sostine.  Susilaukusi dešimties vaikų, iš kurių du sūnūs tapo šalies   valdovais, o dvi dukterys, kurių viena tapo Rusijos imperatoriene, kita – Nyderlandų karaliene. Jie taip pat prisidėjo prie Klaipėdos miesto gerovės ir jos vardo garsinimo.

Klubo sesės,  puoselėdamos šios ikoninės asmenybės atminimą, Klaipėdos universiteto Botanikos sode kuria Karalienės Luizės pavėsinę.

Danės upės pakrantės, dabar Botanikos sodo teritorija, buvo mėgstama Luizės pasivaikščiojimo ir poilsio vieta, kurioje augo Luizės vardu pavadintas ąžuolas.  Luizės pavėsinė bus ypatinga erdvė skirta šiltiems susitikimas, edukacijoms, šventėms.  Botanikos sode tai bus naujas traukos objektas, kuris jau įtrauktas į turistinius ir pažintinius žemėlapius. Botanikos sodas, nuomodamas šią pavėsinę privačioms šventėms ar fotosesijoms, turės galimybę pritraukti lėšų Karalienės Luizės rožynui, kuris puoš pavėsinę, jos puoselėjimui ir priežiūrai.

2023 m. liepą KU Botanikos sode pradėti skvero projektavimo ir įrengimo paruošiamieji darbai. Pavėsinė pagaminta specialioje įmonėje Vokietijoje.

Projekto sąmata siekia 15 000 Eurų, todėl kviečiame Klaipėdos krašto Rotary klubus ir kitas organizacijas prisidėti finansiškai.

Klubo sesėms architektėms Ingai Daukšienei ir Eugenijai Varpučianskienei suprojektavus skverą prasidėjo montavimo, betonavimo, grindinio klojimo ir kiti būtini darbai.

Kultūros paveldo ekspertas, skulptorius-restauratorius Vytautas Baranskas sukūrė paminklinį akmenį.

 

Paminklinis akmuo primena apie Tauralukyje stovėjusį paminklą Karalienei Luizei.  Paminklą Luizei Tauralaukyje 1900 m. pastatė Pagrąžinimo sąjunga. Jis buvo nugriautas apie 1960-uosius.

Atvirukas iš Klaipėdos apskrities viešosios I. Simonaitytės bibliotekos archyvo.

 

Klubo sesė dizainerė Jūratė Bizauskienė sukūrė informacinį skvero stentą.

Po beveik 3 metus trukusios rekonstrukcijos, 2024 m. balandžio 5 d. lankytojams atsivėrė atsinaujinęs ir daug modernesnis Klaipėdos universiteto Botanikos sodas su nauju Edukacijos centru.

Luizės pavėsinė bus išskirtinė erdvė, kuri primins miesto karališką istoriją, o lankytojus džiugins nauja poilsio ir švenčių ar fotosesijų erdvė apsupta sodo specialistų išpuoselėtu rožynu.

 

 Grįžti atgal